HABEB Pelgrimstocht langs (oude) religieuze plaatsen in Noord-Holland

HABEB Pelgrimstocht langs (oude) religieuze plaatsen in Noord-Holland

In Egypte is de berg Horeb. De berg waar Mozes sprak met God, de Tien Geboden heeft ontvangen en bijzondere ervaringen had met God. In Noord-Holland is de HABEB, een gebied waar God ook bijzondere dingen heeft gedaan voor Zijn volk.

HABEB staat voor Heiloo-Alkmaar-Bergen-Egmond Binnen. In deze vierhoek zijn in de perioden tussen ca. 700 en 1700 bijzondere dingen gebeurd:

Heiloo:
De Willibrorddusput in het centrum bij de Witte Kerk ontstaan door een wonder van de H. Willibrord omstreek 720.
De Genadekapel Onze Lieve Vrouw ter Nood, ontstaan rond 1400 op de plaats waar een miraculeus Mariabeeldje is gevonden. Vlak naast een put, de Runxputte, waarvan met het water wonderen zijn gebeurd (1713) en nog steeds gebeuren.

Alkmaar: 
Eucharistisch Bloedwonder op de plaats van de huidige Grote Laurenskerk (1429). Het reliek wordt bewaard in de (nieuwe) RK Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord. Aan de buitenkant van de kerk is hier tevens een gedenksteen van de Martelaren van Alkmaar (1572).

Bergen: 
Het Mirakel van Bergen, eucharistisch wonder als gevolg van de Elisabeth vloed in 1429. Buiten Bergen, waar het tabernakel is aangespoeld, is een gedenkmonument en in de kerk van Bergen, de Petrus en Pauluskerk, een schilderij over dit wonder van Jaap Min.

Egmond Binnen:
Bij de verplaatsing van de relieken van de H. Adelbert ontstond miraculeus een put, de Adelbertusput. De put is nog steeds te vinden op de Adelbertusakker net buiten Egmond Binnen. De relieken van de H. Adelbert zijn nu in de Abdij van Egmond in Egmond-Binnen.

U kunt de Pelgrimstocht langs deze heilige plaatsen doen als fiets-, wandel- of autoroute. Het start- en eindpunt is Heiloo (parkeerplaats OLV ter Nood, of station Heiloo (OV fietsen beschikbaar)). Maar u zou ook op enig andere plek op de route kunnen starten. De route is in totaal ca. 30 km. Houdt u graag de openingstijden van de verschillende locaties in de gaten (zie onder). Op het heiligdom OLV ter Nood kunt u na, of tijdens uw tocht, even heerlijk op adem komen bij het theehuis met terras, het Oesdom.

Locaties en openingstijden:

0. Startlocaties: – Parkeerplaats OLV ter Nood, Kapellaan 9, Heiloo (gratis, altijd geopend)
– NS Station, P+R Stationsweg, Heiloo (tevens OV fietsen) (gratis, altijd geopend)

  1. Willibrordusput: 1851 JL, Heiloo (naast de Witte kerk, Heerenweg 32) (Put altijd bereikbaar, geen mogelijkheid om water te putten).
  2. Mirakel van Alkmaar: In de Laurentiuskerk, Verdronkenoord 68, Alkmaar (maandag, donderdag en vrijdag ochtend van 10 – 13 uur geopend. Buiten deze tijden is opening mogelijk op verzoek via e-mailadres: matthiaslaurentius@dominicusparochie.nl of het contactformulier https://dominicusparochie.nl/contact/ ). Tevens: Martelaren van Alkmaar, gedenkplaat aan de buitenkant van de kerk, altijd benaderbaar.
  3. Mirakel van Bergen: Gedenkpaneel buiten Bergen, Schapenlaan 9, (altijd geopend). Tevens in het Kapellaantje een Mariamonumentje. Op de Petrus en Pauluskerk (Dorpsstraat 20) bij de poort staat een QR code met een podcast over dit wonder. Tevens in de kerk een schilderij hierover van Jaap Min (juli en augustus geopend van 9.00 – 12.00 uur), de Mariakapel links van de kerk is dagelijks geopend van 10.00 – 17.00 uur.
  4. Adelbertusput: Adelbertusakker, Sint Adelbertusweg 31, Egmond-Binnen (altijd geopend).
  5. Relieken van de H. Adelbert: Abdij van Egmond, Abdijlaan 26, Egmond-Binnen (dagelijks geopend van 6.00 – 20.15 uur) (voor gebedstijden zie de site www.abdijvanegmond.nl).
  6. Runxputte en Genadekapel OLV ter Nood: Heiligdom OLV ter Nood, Kapellaan 148, Heiloo (parkeren Kapellaan 9) (zomertijd open van 8.30 – 19.30 uur, wintertijd tot 17.00 uur).
  7. Religieuze winkel en theehuis het Oesdom, op het heiligdom (Kapellaan 144), dagelijks geopend van 10.30 – 16.30 uur. Hier is tevens een stempel verkrijgbaar.

Google maps: https://maps.app.goo.gl/fsM6qgbfqZHdg2ZP9 (wandelroute)

 


Recommended Posts